//comScore:

Tampa Bay Times' all-county baseball teams (with video)

Search

Twitter



MORE from our HomeTeam writers.

More Video

Facebook

 
 

Fri. June 12, 2015 | Rodney Page and Kelly Parsons

Tampa Bay Times' all-county baseball teams (with video)

NORTH SUNCOAST

Player of the Year: SS Corey Mumaw, Sr., Wesley Chapel

Pitcher of the Year: RHP Nate Pearson, Sr., Bishop McLaughlin

Coach of the Year: Jeff Swymer, Bishop McLaughlin

First team

P Branden McLeod, Sr., Wesley Chapel

P Carson Ragsdale, Jr., Bishop McLaughlin

P Franklin German, Sr., Bishop McLaughlin

P Jakob Barker, Sr., Wesley Chapel

C Kyle Frick, Jr., Mitchell

INF Tyler Hawks, Sr., River Ridge

INF Alex Goebel, Sr., Wiregrass Ranch

INF Dylan Leonard, Sr., Land O’Lakes

INF Jacob Rodriguez, Jr., Bishop McLaughlin

OF Jason Heinrich, Sr., River Ridge

OF Austin Drury, Sr., Wiregrass Ranch

OF Tyree Austin, Sr., Pasco

DH Hunter Perez, Sr., Bishop McLaughlin

UTIL Justin Young, Sr., Hernando

Second team

P Kirby Osborn, Jr., Land O’Lakes

P Rocco Iervasi, Sr., River Ridge

P Morgan Goodwin, Sr., Zephyrhills

P Elijah Ramirez, Jr. Hernando

C Dillon Morton, So., Bishop McLaughlin

INF Corey Mills, So., Pasco

INF Blake Carroll, Jr., Bishop McLaughlin

INF Wade Daniels, Sr., Sunlake

INF Josh Clymer, Sr., River Ridge

OF Paul Coumoulos, So., Bishop McLaughlin

OF Alex Reynolds, Sr., Land O’Lakes

OF Jordan Garcia, Fr., Mitchell

DH Eric Correa, Sr., Springstead

UTIL Jakob Mattos, Fr., Mitchell

Honorable mention

Bishop McLaughlin: Dominic Diaz; Central: Zach Sorrentino, Thomas Sorrentino; Gulf: Mike Smith; Hudson: Aaron Winters; Hernando: Tanner Bammert; Hernando Christian: Jacob West, Land O’Lakes: Kyle Sheffield, Tommy Guglielmello, Max Law; Mitchell: Kyle Blakeney;  Nature Coast: Vito Tambasco; Pasco: Sam Newlon; Ridgewood: Jonah Matos; River Ridge: Sean Murtha, Andrew O’Brien; Springstead: Miguel Martinez; Sunlake: Colden Peeples, Alex Anderson, Tommy Mace; Wesley Chapel: Evan Mirocke; Wiregrass Ranch: Logan Place, Nate Stringfield; Zephyrhills: Austin Putz, Zachary McClellan, Riley McClellan

PINELLAS COUNTY

Player of the Year: C Dan Oberst, Sr., Indian Rocks Christian

Pitcher of the Year: RHP Tim Luth, Sr., Dunedin

Coach of the Year: Adam Moravick, Indian Rocks Christian

First team

P Matt Adams, So., Countryside

P Oakley Albinson, So., Indian Rocks Christian

P Johnnie Schneider, Sr., Calvary Christian

P Colton Widdows, Jr., Dunedin

C Justin Glover, Sr., Dunedin

INF Trevor Jensen, Sr., Dunedin

INF Donovan Pink, Sr., Lakewood

INF Chris Berry, Sr., Seminole

INF Zachary Roberts, Sr., Pinellas Park

OF Adam Jurco, Jr., Palm Harbor University

OF Sawyer Wirth, Sr., East Lake

OF Jacob Silverstein, Sr., Seminole

DH Tyler Short, Sr., Largo

UTIL Jake Rothwell, Sr., Calvary Christian

Second team

P Colton Tison, Sr., Northeast

P Riley Degnan, Jr., Palm Harbor University

P David Sockol, Sr., Northeast

P Ryan Wall, Sr., East Lake

C Tyler Koser, Sr., Seminole 

INF Jamaal Chaney, Sr., Lakewood

INF Daniel Llerena, Sr., Indian Rocks Christian

INF Tully Allen, Sr., Boca Ciega

INF Alex Brown, Sr., Dixie Hollins

OF AJ Hrica, Jr., Palm Harbor University

OF Austin Keene, Jr., Osceola

OF Ian Lisle, Sr., Dunedin

DH Matheu Nelson, Fr., Calvary Christian

UTIL George Koulianos, Sr., Indian Rocks Christian 

Honorable mention

Boca Ciega: Nick Adams, Marlin Lagesse; Calvary Christian: Graham Hoffman, Eric Kennedy, Collin Booten; Canterbury: Jonathan Rivera; Clearwater: Quinn Blauvelt, Steven Lange; Clearwater Central Catholic: Josh Lamoureux, Zuriel Collins, Jake Wight, James Terzigni; Countryside: Mike Adams, Kevin Rosinski; Dunedin: Adrian Comas; East Lake: Aidan Brady, Andrew Monahan, Jakob Sessa, Kyle Caldwell; Indian Rocks Christian: Jesse Tona, Paul Kulaga; Lakeside Christian: Bryan Lopez; Lakewood: Mauro Conde, Sonny Neuman; Largo: Josh Bartley, Drew Guido; Keswick Christian: Nick Boesch, Will Killpatrick, Tanner Suarez; Northeast: Will Condon, Jesse Moeller; Northside Christian: Colton Olasin, Corey Yawn, Hunter Flack, Charlie Welch; Osceola: Garrett Sullivan; Palm Harbor University: John Pichman, Shane Mullen, Clayton Moran; Pinellas Park: Triston Allen, Kenny Brush, Ryan Griffith, Brett Shavers; St. Petersburg: Keegan Galloway, Dylan Mlotkowski, Matt Mainelli; St. Petersburg Catholic: Austin Andrade; Seminole: Austin Lamoureux, Joe Favetta; Tarpon Springs: Zach Brozovich, Matt Connington

HILLSBOROUGH COUNTY

Player of the year: OF Kyle Tucker, Sr., Plant

Pitcher of the year: LHP Antonio Velez, Jr., Brandon

Coach of the year: Kevin McCray, Robinson

First team

P CJ Van Eyk, So., Steinbrenner

P Jake Woodford, Sr., Plant

P Reeves Martin, Sr., Tampa Catholic

P Jonah Scolaro, So., Durant

C Luis Medina, Jr., Tampa Prep

INF Tim Elko, So., Hillsborough

INF Drayden Williams, Sr., Brandon

INF Evan Holland, Sr., Bayshore Christian

INF Jose Ciccarello, So., Alonso

OF Felix Dieguez, Sr., Leto

OF Kennie Taylor, Sr., Jesuit

OF Drew Burkhart, Jr., Steinbrenner

DH Nelson Maldonado, Sr., Jefferson

UTIL Jordan Butler, So., Alonso

Second team

P Nick Kennedy, Sr., Alonso

P Logan Crouse, Sr., Bloomingdale

P Mark Moclair, Sr., Strawberry Crest

P Drew Martin, So., Jesuit

C Jake Sullivan, Jr., Durant

INF Matthew Steckel, Jr., Robinson

INF Jamarcus Lyons, Fr., King

INF Alberto Guerra, Sr., Leto

INF Chase Sanguinetti, Fr., Tampa Prep

OF Cole Gibbs, Sr., Jesuit

OF Gian Carlos Lopez, Sr., Leto

OF Brandon Johnson, Sr., Steinbrenner

DH Chris Chatfield, Sr., Spoto

UTIL Julian Bosnic, Fr., Berkeley Prep

Honorable Mention

Alonso: Jared DeSantolo, Kevin Nunez; Armwood: Eric Blanc; Bayshore Christian: Jordan Martin, David Santiago; Bloomingdale: Daylon Owens; Brandon: Troy Linderman, Christian Montesinos; Brooks DeBartolo: Brandon Traina; Cambridge Christian: Orlando Arevalo; Carrollwood Day: Bryce Benedict, Gabriel Montenegro; Chamberlain: Austin Ferlita, Francisco Quinones; Durant: Zach Barfield, Bryce Gainer; East Bay: Darius Sillart; Freedom: Devin Sheppard; Gaither: Rafael Ayala, Gavin Gillespie, Kenny Rodriguez; Hillsborough: Aaron Bonanno, Nick Romano; Jefferson: Jonathan Diaz, Alejandro Martinez; Jesuit: Bobby Hearn, Ronnie Ramirez; King: Drew Grubb, Michael Taylor; Lennard: Diego Montanez; Leto: JoJo Bergollo, Adrian DeArmas; Middleton: Logan Seligman; Plant: Jake Bak, Zach Rose; Plant City: Billy McKay, Connor Slagill; Riverview: Garrett Bye; Robinson: Mitchel Chowning, Tommy Craparo, Patrick Kiszla; Seffner Christian: Rett Hobbs, Ryan Peeler; Sickles: Troy Bacon, Grant Baker, Nik Dague; Spoto: David Baxter, Marc McCoy; Steinbrenner: Andrew Lindsay, Ryan Fatzinger; Strawberry Crest: Alex Kachler; Tampa Bay Tech: Jermaine White; Tampa Catholic: Roland Chacon Jr., Josh Russo; Wharton: Drew Ehrhard

Comments

Join the discussion: Click to view comments, add yours
Loading...